Lista aktualności Lista aktualności

Program „Zanocuj w lesie”

Nadleśnictwo Rokita informuje, że na obszarze objętym programem „Zanocuj w lesie” nie dopuszcza możliwości używania kuchenek gazowych – ognia otwartego.

 

 

Chcesz być bliżej natury, oderwać się od codziennego zgiełku, miasta, rzeczywistości? Chcesz zasmakować leśnego życia jako bushcraftowiec, surwiwalowiec?

Zapraszamy !

Nadleśnictwo Rokita wyznaczyło na swoim terenie specjalne obszary leśne przeznaczone do realizacji tego typu aktywności i przebywania w przyrodzie zgodnie z zasadami Leave No Trace.

Do Państwa dyspozycji jest ok. 1500 ha terenu, w obrębie którego można odpocząć, przenocować z użyciem własnego hamaka lub płachty i zmierzyć się z siłami przyrody.

Udostępniony obszar (bez specjalnej infrastruktury technicznej) z dostępem do jeziora, miejscem biwakowania oraz miejscem na rozpalenie ognia położony jest na terenie leśnictw : Golczewo, Barnisławice, Błotno.

Serdecznie zapraszamy miłośników nocy pod chmurką do pobytu w Nadleśnictwie Rokita. 


Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy  oraz z poziomu aplikacji Mbdl https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. regulaminem korzystania z obszaru [dostępny na dole strony]
 2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
  1. wyznaczonymi miejscami do rozniecania ognia są: 

* pole biwakowe, oddz. 133 g,

*„Hubertówka” oddz. 129 i (drewno dostępne na miejscu)

 1. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
 2. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://rokita.szczecin.lasy.gov.pl/zasady-zachowania-sie-w-lesie
 3. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze.  

             Leśnictwo Golczewo - oddział 143-144

             Leśnictwo Barnisławice – wydzielenia 173b i 174 c

             Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.

 1. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  1. terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach kół łowieckich:
   * Koło łowieckie „Jeleń” w Kamieniu Pomorskim
   * Koło łowieckie „Lis” Błotno w Nowogardzie
 2. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [dostępny na dole strony] oraz przesłanie go na adres [rokita@szczecin.lasy.gov.pl] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Aneta Stosik tel. 91 418 65 81 wew. 333 [aneta.stosik@szczecin.lasy.gov.pl]

 Nadleśnictwo Rokita przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.