Lista aktualności Lista aktualności

Naturalne odnowienie buka

Zgodnie z literaturą, dobre owocowanie buka powtarza się co ok. 8 lat. Ostatni dobry urodzaj nasion buka na terenie Nadleśnictwa Rokita miał miejsce w 2009 roku, później były już tylko urodzaje bardzo słabe, które pomimo dużego zaangażowania pozwalały na zebranie niewielkiej ilości nasion.

Jesienią ubiegłego roku nastąpił długo oczekiwany exodus wspominanych nasion. Na terenie samego Nadleśnictwa Rokita udało się pozyskać ponad 1700 kg nasion!

Oko leśnika cieszy odnowienie naturalne tego pięknego, dostojnego i jakże cennego gatunku. Tam gdzie było to  możliwe jesienią tuż przed obsypem nasion przygotowano odpowiednio glebę, tak by dać spadającemu nasionku warunki do skiełkowania. Przykładem może być oddział 766 c na terenie Leśnictwa Rokita.

Tam gdzie naturze ciężko jest poradzić sobie samej leśnicy spieszą z pomocą w inny sposób. Zebrane jesienią nasiona będą wysiane w połowie maja na szkółce leśnej, skąd później będą wysadzane w lesie m.in. na powierzchniach, na których dąży się do przebudowy drzewostanów z monokultur sosnowych na lasy mieszane i liściaste.

Tekst: A.Kowalewska-Szabla

Zdjęcia: M.Szabla