Asset Publisher Asset Publisher

Pomysł na ferie? – tropem leśnych zwierząt i nie tylko

Hu! hu! ha!

Nasza zima zła!

Szczypie w nosy, szczypie w uszy,

Mroźnym śniegiem w oczy prószy,

Wichrem w polu gna!

Nasza zima zła!

 

Hu! hu! ha!

Nasza zima zła!

Płachta na niej długa, biała,

W ręku gałąź oszroniała,

A na plecach drwa…

Nasza zima zła!

 

Hu! hu! ha!

Nasza zima zła!

A my jej się nie boimy,

Dalej śnieżkiem w plecy zimy,

Niech pamiątkę ma.

Nasza zima zła!

 

Maria Konopnicka

„Zima zła”

 

W tym roku, dla niektórych Zima okazała się łaskawa, dla innych, tych którzy ubóstwiają śnieg stała się „zła” z zupełnie innego powodu niż w wierszu, natomiast przez swoje wysokie, niespotykane dotąd temperatury, zdecydowanie była zaskoczeniem dla wszystkich.

 

Dotychczas w okresie zimowym wielokrotnie organizowaliśmy zimowe dokarmianie zwierząt, czyli: wycieczka w teren, zaśnieżony piękny las, pomoc oczekującym na to zwierzętom i cicha obserwacja… bytności, zachowań i tropów, zwłaszcza tych ostatnich, na świeżutkim miękkim śniegu – ponowie.

 

Mimo niesprzyjającej do tego aury i w tym roku Nadleśnictwo Rokita znalazło sposób i czas aby przekazać swoją wiedzę na temat leśnej zwierzyny, tego, po czym poznać ślady bytności danego gatunku w lesie czy w najbliższym otoczeniu. Położenie Nadleśnictwa bowiem sprzyja codziennym obserwacjom. Położenie okolicznych miejscowości w samym centrum pól czy lasów czyni kontakt ze zwierzyną częsty i łatwo dostrzegalny. Jak więc rozpoznać, co spacerowało przed nami leśną ścieżką?

 

Z kilkoma pomocami dydaktycznymi udaliśmy się do pobliskich szkół i ośrodków. Przeprowadziliśmy pogadanki na temat zwierzyny występującej w naszych lasach… prezentując gipsowe odlewy tropów! Pomysł spotkał się z szerokim zainteresowaniem i entuzjazmem, a często ślady poza piaskiem kinetycznym, który woziliśmy ze sobą były odciskiwane w masach solnych i innych przygotowanych własnoręcznie przez naszych odbiorców – dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, oraz ich opiekunów.

 

 

 

Tak, zajęcia prowadzone były w:

- Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przybiernowie,

- Szkole Podstawowej im. W. Komara i T. Ślusarskiego w Czarnogłowach,

- Zespole Szkół Publicznych w Golczewie

- Szkole Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej

- Ośrodku Rehabilitacyjno-Edykacyjno-Wychowawczym w Ostromicach

- Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Wolinie Filia: Wiejski Ośrodek Kultury w Troszynie

oraz  planowane na dzień 19.02 br.:

- Środowiskowym Ognisku Wychowawczym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oddział w Szczecinie, zajęcia w Czarnogłowach

Zajęcia te przeprowadzane były w okresie styczeń/luty br. włączając w to ferie zimowe.

Zajęcia z rozpoznawania tropów, to jednak nie jedyne zajęcia, które przeprowadziliśmy podczas mijających ferii. 17.02.2020r. mieliśmy przyjemność gościć grupę młodzieży z klas 7-8 uczącą się w gminie Police, która odwiedziła nas w ramach wspólnego programu edukacyjno-krajoznawczego „Zimowe spotkania z przyrodą” ” prowadzonego w ramach inicjatywy „Forum Zalewu”, dla dzieci i młodzieży z gmin wokół Zalewu Szczecińskiego i Zalewu Kamieńskiego.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wybrzeża, Nadleśnictwo Rokita, Woliński Park Narodowy i Gminę Police. Celem wyjazdu było poznanie wyjątkowej i jakże różnorodnej przyrody otaczającej Zalew Szczeciński.

Nasi goście odwiedzili szkółke leśną Nadleśnictwa Rokita oraz unikatowy Rezerwat Cisów im prof. Stanisława Króla.

Fot. M. Rabska-Osipowicz

Fot. M. Rabska-Osipowicz

Fot. M. Rabska-Osipowicz

Po poczęstunku przy ognisku, grupa pojechała do Lubina by podziwiać najpiękniejszy krajobraz Zalewu Szczecińskiego, przeszła przez lasy Wolińskiego Parku Narodowego do Wapnicy, w której znajduje się Jezioro Turkusowe, porównała wybrzeże Zalewu z wybrzeżem Zatoki Pomorskiej i odwiedziła Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego.

 

Tekst: A. Kowalewska-Szabla

Foto: A. Kowalewska-Szabla