Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Zagrożenia w lesie

Potencjalne zagrożenia w lesie

Coraz częstszym celem wycieczek są lasy, które przyciągają turystów swoim pięknem przyrody, czystym powietrzem, spokojem i ciszą. Można tu odpocząć, urządzić piknik
w leśnej scenerii ale pamiętać należy, że pobyt w lesie niesie za sobą również potencjalne zagrożenia, takie jak np. :

  1. Prace leśne -  las to przede wszystkim grunt porośnięty drzewami, krzewami i runem leśnym związany z gospodarką leśną  i pracami związanymi ze ścinką drzew, zrywką, wywozem drzew.

Na powierzchniach gdzie odbywają się tego typu prace obowiązuje zakaz wstępu, a powierzchnie te są odpowiednie oznakowane w terenie.

  1. Dzikie zwierzęta - w lesie można spotkać dzikie zwierzęta, które nie są oswojone
    i mogą być dla nas niebezpieczne (np. jadowita żmija zygzakowata, samica broniąca swoich młodych, zwierzę zarażone wścieklizną).
  2. Uszkodzone konary drzew – szczególnie niebezpieczne podczas silnych wiatrów, zimą natomiast zagrożenie wynikające ze śniegołomów. Integralną częścią lasu są też martwe i obumierające drzewa, które w każdej chwili mogą się przewrócić. Należy unikać dłuższego przebywania w pobliżu takich drzew.
  3. Polowania indywidualne i zbiorowe – w lasach prowadzona jest gospodarka łowiecka. Koła łowieckie organizują polowania zbiorowe kilka razy w roku. Myśliwi polują również indywidualnie. Oprócz legalnych polowań, wynikających ze zrównoważonej gospodarki łowieckiej, niestety zdarza się także kłusownictwo. Kłusownicy pozostawiają w lesie wnyki, sidła i inne wymyślne pułapki na zwierzynę, które stanowią zagrożenie także dla turysty.
  4. Pożary lasów - stanowią bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla drzew, ale także dla zwierząt i ludzi przebywających w lesie. Możemy się także zatruć dymem, może na nas spaść płonąca gałąź drzewa, może nas zaatakować spłoszone zwierzę...
  5. Drogi leśne, po których poruszają się różne pojazdy: ciężki sprzęt leśny, pojazdy Służby Leśnej i inne. Na szlakach rowerowych, ale również na innych drogach leśnych, można spotkać szybko poruszających się rowerzystów, również w grupach. Drogi mogą mieć różną nawierzchnię, również ostry tłuczeń oraz koleiny i dziury.
  6. Niewypały i niewybuchy – w związku z działaniami wojennymi do dzisiaj możemy liczyć się  z ryzykiem natknięcia się na nie.
  7. Rośliny i grzyby które mogą być trujące lub wywołać poparzenia.

Dla szerszego zapoznania się z zagrożeniami w lasach zachęcamy do przeczytania publikacji "Co zrobić w lesie, gdy..." wydaną przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych znajdującej się poniżej w sekcji "Materiały do pobrania".

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/dla-dzieci-i-mlodziezy/co-zrobic-w-lesie-gdy-1/co-zrobic-w-lesie-gdy.pdf